Evanghelizare

Our main event for this spring (2018) is an Evangelistic effort for the secular society around us. During a pastoral meeting we have decided to work for an alternative approach to Evangelism, and that is to screen a movie. Don’t rush, it is a documentary movie on the tough subject of Creationism vs Evolutionism. Accordingly, we searched for one of the best production available – Is Genesis History?

One can see the trailer here and get a glimpse of it:

Cel mai important eveniment pentru primăvara 2018 este un demers evanghelistic pentru societatea seculară din jurul nostru. În cadrul unei întâlniri pastoral am hotărât să venim cu o alternativă la evanghelizarea clasică – să difuzăm un film. Nu te grăbi să judeci, este un film documentar care dezbate un subiect de interes – Creaționism versus Evoluționism. Ca atare, am căutat cea mai bună resursă dintre producțiile disponibile – Is Genesis History?

Poți vedea aici trailerul filmului și începi să îți faci o idee:

How are we going to do it?

First, we’ve secured the rights to screen it in Ireland and UK. And it will be a premiere anywhere outside de USA. Rest assured, it is a new thing for all your friends!

Second, we are preparing the advertising: posters, cards, images to be shared on social media platforms, even a website where all the info and locations of the screening will be available, along with follow up information.

Third, we will find the best locations to screen it. It can be in a cinema, in a conference room (hotel), in a church hall, at home for a small group, in other places as you see the best opportunity to it. Can you think of your best place?

Cum se va desfășura proiectul?

În primul rând, am obținut drepturile de difuzare în Irlanda și UK. Va fi o premieră în afara Statelor Unite. Poți să fii sigur că va fi ceva nou pentru toți prietenii tăi!

În al doilea rând, am început să pregătim materiale de publicitate: postere, carduri, imagini care să fie partajate ușor pe rețelele de social media, chiar și un site unde să adăugăm toate informațiile și locațiile evenimentului, împreună cu alte resurse pentru consolidarea interesului manifestat de cei ce vor urmări materialul.

În al treilea rând, vom căuta cele mai bune locații pentru difuzarea filmului. Poate fi o sală de cinema, o sală de conferințe (la un hotel), sala de închinare a unei biserici, acasă pentru un grup mic sau în alte locuri unde ai vedea că este o oportunitate pentru un astfel de proiect. Poți să te gândești la un loc bun, cel mai bun?

When?

We will be screening the movie simultaneously, in different location in Irish Mission territory, on the 21st and 28th of April. That’s right: one Saturday and the the following one. (Just in case some people can’t make it, or your church/group will desire another event.)

In the Romanian Church the screening will take place on the 28 April, in the afternoon program.

Când?

Vom difuza filmul simultan, în diferite locații de pe întreg teritoriul Misiunii Irlandeze, pe data de 21 respectiv 28 Aprilie. Exact: într-o zi de sâmbătă și apoi în ziua de Sabat următoare (Asta pentru că unii oameni poate că nu vor reuși să ajungă la prima ocazie. Sau poate că biserica ta va dori să repete evenimentul.)

În Biserica Română îl vom proiecta în după-amiaza zilei de 28 Aprilie.

What now?

Look again at the trailer. Refresh your knowledge (and yes, questions) about Creation vs Evolution. Can you think of Creation week, the Sabbath, the Fall, the Flood? Our faith rests on these truths or goes away with them.

Think about any friends that you might invite to such a screening. It will be an eye-opener to any Christian, a challenging opportunity for any atheist, agnostic etc. Is not that we will have them changing their mind right away, but to be sure (and for us also) that although there are two competing views, there is one compelling truth. To this question “Is Genesis History?” we respond YES, a real history.

Start praying for such an opportunity, get inspired and inspire others for the best approach. Spend some time on the website of the project – Is Genesis History. And feel free to ask us anything about the project.

Bun. Ce e de făcut acum?

Urmărește din nou trailerul. Împrospătează-ți memoria și cunoștințele (da, și întrebările) cu privire la tensiunea dintre creaționism și evoluționism. Dacă te gândești doar la săptămâna creației, la temelia Sabatului, la căderea în păcat, la Potopul din vremea lui Noe… Știi, credința noastră se bazează pe astfel de adevăruri cruciale și rămâne în picioare sau cade alături de ele.

Gândește-te la prietenii pe care i-ai putea invita la un astfel de film. Va fi un documentar care deschide ochii și mintea, o ocazie extraordinară de interacțiune cu un ateu, un agnostic, etc. Asta nu înseamnă că își vor schimba perspectiva pe loc. Vrem doar să îi asigurăm (și pe tine) că deși sunt două perspective antagonice, există un singur adevăr convingător. Iar la întrebarea “Is Genesis History?” (Este Geneza credibilă?) noi răspundem cu DA, este o istorie adevărată.

Ce-ar fi să începi să te rogi pentru proiectul acesta, să primești inspirație, să inspiri pe alții pentru a găsi cea mai bună modalitate de a duce proiectul la un real succes. Ia-ți un timp de calitate și petrece-l pe siteul proiectului – Is Genesis History. Întreabă-ne orice despre proiect și vom răspunde.

By the way

Can you view this project advertised on your main street?

Apropo

Cum ți-ar plăcea să vezi o astfel de reclamă pe strada principală din orașul tău?