100 Sandwichuri

În fiecare duminică Bisericile Adventiste de Ziua a Șaptea din Dublin pregătesc +100 sandwichuri pentru oamenii săraci, fără case, imigranți sau refugiați.

Toate cheltuielile sunt acoperite de către membrii bisericii, iar sandwichurile sunt pregătite de diferite familii, acasă.

Gândește-te! Cum ar fi să-ți implici copiii sau tinerii din familie ca să te ajute? De ce să nu inviți o altă familie ca să vi se alăture? Sau un grup de prieteni care să se implice într-o activitate cu adevărat relevantă?

Sandwichurile sunt livrate de ACS Dublin (www.facebook.com/acsdublin) la GPO (Oficiul Central al Poștei), în centrul Dublinului, acolo unde organizația Hope in the Darkness oferă în fiecare duminică mâncare caldă pentru cei sărmani.

Dacă vrei să ni te alături, contactează-ne pe e-mail la adresa christian@adventist.ie sau la telefonul 085 223 4482.

Ce este nevoie?

Cheltuielile săptămânale sunt de aproximativ 70€, și astfel putem pregăti peste 100 de sandwichuri consistente și sănătoase.

• 15 pâini feliate (negre, integrale)
  • 2-3 cutii de unt
  • 8 cutii de cașcaval (felii)
  • 5 caserole de maioneză cu ou
  • 5 caserole de salată coleslaw
  • 2 pungi de spanac
  • 2 pungi de rucola
  • 10 cutii de carne feliată, pui sau curcan (felii)
  • 2 pungi de 50-80 punguțe individuale
Toate cele necesare pot fi cumpărate de la magazine ca Aldi, Tesco, Lidl.

Cu cele de mai sus se pot face aproximativ 130 de sandwichuri. Desigur, poți număra feliile de cașcaval, de carne sau de pâine pentru a avea o imagine mai clară.

Cum facem sandwichurile?

Pui pe masă cât de multe felii de pâine încap, câte două, una peste alta.
Feliile de sus sunt unse cu unt.
Apoi se pun (1) cașcavalul, (2a) felia de carne sau alternativ (2b) maioneza cu ou (pentru vegetarieni), urmând apoi (3) salata și/sau frunzele de spanac sau rucola.
Felia de sub se pune acum deasupra și sandwichul este gata.
Individual, fiecare sandwich este pus într-o pungă.
Când toate sunt gata, se așază în cutii sau plase pentru a fi transportate ușor.

Calendar pentru trimestrul 1 al anului 2020

5 IanuarieDublin West – familia Catibog
12 Pathfinders Dublin Dacians
19 Dublin West – fam. Manoli